SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


piątek, 6 sierpnia 2021

Mścichowski

Mścichowski h. Prus I, vel Prus-Mścichowski, na Mazowszu i Podlasiu. Wzięli nazwisko od wsi Mścichy, w ziemi wiskiej, ale jeszcze w końcu XVI stulecia pisali się Mścich. 

Są dwie wsie tej nazwy – jedna w parafii Wysokie Mazowieckie, druga w parafii Radziłów, obecnie pow. Grajewo. Wiadomo, że ta druga była w XVI wieku siedzibą szlachty herbu Ślepowron in. Bujny (Wolff), ale i Prusowie z niej właśnie się wywodzą.

Michał, Piotr i Jakub, synowie Leonarda, dziedzice części wsi Mścichy 1567 r. Jan, syn Marcina, dziedzic Jabłonowa 1650 r. Stanisław 1674 r. i Jan 1697 r. podpisali elekcje z ziemią wiską.

Mścichowscy herbu Prus I zostali wylegitymowani ze szlachectwa w Królestwie Polskim w latach 1836-1862, zapisani do ksiąg szlachty ówczesnej guberni augustowskiej.

Genealogia
(osób: 61)


• ANNA Mścichowska h. Prus I (ok. 1815-po 1834), c. Ignacego i Salomei Mazewskiej; ur. Gackie, parafia Białaszewo, pow. Grajewo (MK Białaszewo); m. (1834 Białaszewo) Tomasz Tafiłowski (ok. 1810-po 1834), s. Franciszka i Katarzyny Danowskiej, dziedzic we wsi Radziłów; ślub w parafii Białaszewo, miejscowości: Gackie i Radziłów (MK Białaszewo).

• KSAWERY Mścichowski h. Prus I (ok. 1821-1889), s. Ignacego i Salomei Mazewskiej, dziedzic dóbr Płochowo, parafia Białaszewo, pow. Grajewo; w metrykach pojawia się zapis: „gospodarz rolny czynszowy, szlachcic wylegitymowany”, więc może był tylko dzierżawcą Płochowa; ur. Gackie, parafia Białaszewo, zm. Płochowo, lat 68 (MK Białaszewo); ż. (1847 Białaszewo) Izabela Damiańska (ok. 1825-po 1863), c. Tomasza i Bogumiły Ginko; w aktach także: Izabella Damieńska, Dameńska, Damięcka, Domecka; ślub w parafii Białaszewo, miejscowość: Sojczyn Borowy (MK Białaszewo); dzieci: Ignacy, Feliks, Jakub, Stanisław, Franciszek, Marcel, Paulina.

 

Źródła: Sęcz.; Urus. t. 11/333; A. Wolff, Mazowieckie zapiski herbowe z XV i XVI wieku, nr 1049.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz