Genealogia Polska 2 Polish Genealogy: Polikowski

SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


wtorek, 30 marca 2021

Polikowski

Polikowski h. Junosza, vel Polkowski, stara rodzina mazowiecka, osiadła na Podlasiu. Stanowią gałąź Rościszewskich, pierwotnie jak oni nazywani Ziemakami (rodowe imię w rodzie Junoszów, forma imienia Ziemomysł).

Są zapewne jednego pochodzenia z Bielińskimi, Borkowskimi, Borowskimi, Gostkowskimi, Kisielewskimi, Odnoskimi (Odnowskimi), Stopińskimi, Zaliwskimi, Zamosckimi i Żukowski herbu Junosza. Wymienia ich Paprocki w 1584 r.

Ich gniazdem rodzinnym są dobra Polik (dawniej Polikowo), w parafii Rościszewo, w ziemi płockiej, obecnie powiat Sierpc. Wsie leżące w tej parafii są wymienione wśród dóbr ziemskich wydzielonych w 1440 r. Ziemakowi, Gotardowi i Junoszy przez ojca ich, Adama z Życka, kasztelana gostyńskiego.

Nazwa Polikowo („Polykowo”), obecnie Polków, zostaje przeniesiona w XV wieku do ziemi liwskiej, zapewne przez przedstawicieli rodu Junoszów. Na jej terenie powstaje też wieś Wyrzyki, założona przez Wyrzyków z Polikowa. Mieszkają tu również Ziemaki, Oszczerze i Dadźbogi (Kodeks mazowiecki, s. 270), jak się wydaje, wszyscy herbu Junosza. W XIX wieku dobra Polków, dzisiaj w pow. Węgrów, stanowiły tzw. okolicę szlachecką. Dzieliły się na Polków Daćbogi, P. Mroczki, P. Pobratymy i P. Sagały. Uruski wyprowadza Polikowskich herbu Junosza ze wsi Polików-Oszczerze, w parafii Liw, pow. Węgrów, której dziedzicem jest w 1492 r. Maciej Oszczerz herbu Junosza.

Jan z Polikowa-Oszczerze, w ówczesnym pow. liwskim: „naganiony w szlachectwie, udowodnił 1548 r. swoje szlachectwo, przedstawiwszy stryjów swoich: Jakuba Ziemaka, komornika liwskiego, Jana, syna Łukasza, Andrzeja, syna Klemensa, i Stanisława, syna Samsona, dziedziców Polikowa, którzy zeznali, że Jan jest synem Zygmunta, herbu Junosza, i Milewskiej, i babka jego Anna Stogniewówna z Proszowa była szlachcianką herbu Prusy” (Metr. Kor.).

Potomkowie Antoniego, elektora z 1733 r. z woj. wołyńskiego, który w 1761 r. kupił od Siemaszków wieś Wolę Porską (Akta Łuckie), zostali wylegitymowani ze szlachectwa w Królestwie Polskim w latach 1836-1862 z herbem Junosza, zapisani do ksiąg szlachty ówczesnej guberni lubelskiej, oddział podlaski.

Są także Polikowscy herbu Jastrzębiec oraz herbu Prus I, którzy wywodzą się zapewne ze wsi Polik, w pow. brzezińskim, parafia Brzeziny, przenieśli się na Podlasie, gdzie założyli wieś tej nazwy, w pow. garwolińskim, w parafii Maciejowice.

• FRANCISZKA Polikowska (ok. 1820-po 1839), c. Mikołaja i Marianny NN.; zamieszkała Ostrów, parafia Rościszewo, pow. Sierpc; w aktach także: Polikoska (MK Rościszewo); m. (1839 Rościszewo) Franciszek Kuśmierzak-Jaworski (ok. 1810-po 1839), s. Jakuba i Elżbiety Ziętarskiej; ślub w parafii Rościszewo, miejscowość: Ostrów (MK Rościszewo).
 

• JÓZEF Zbigniew Polikowski h. Junosza (6 IV 1837-9 I 1908), s. Antoniego i Tekli Behrends (Berends, Berendt); razem z ojcem wylegitymowany ze szlachectwa w Królestwie Polskim 1841 r. z herbem Junosza, zapisany do ksiąg szlachty ówczesnej guberni lubelskiej, oddział podlaski; ur. Kozirynek, parafia Radzyń Podlaski (Urus.; Szl. Król.; Sęcz.); zm. Zawołocze, parafia Uhrusk, pow. Włodawa, woj. lubelskie (MK Uhrusk); ż. (1865 Chełm) Ludwika Drewnowska (ok. 1840-1865), c. Antoniego i NN.; ślub w parafii Chełm, pow. Chełm, miejscowość Kamień (MK Chełm).

 

Źródła: Bork. Sp. 327; Elekt. t. 1/279, t. 2/172; Nies. t. 7/361; Pap.; Sęcz.; SGKP t. 8/594, t. 15 cz. 2/483; Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu online; Szl. Gal. 198; Szl. Król.; Urus. t. 14/194-195; A. Wolff, Mazowieckie zapiski herbowe z XV i XVI wieku, nr 713; Żern. t. 2/220.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz