SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


czwartek, 16 lipca 2020

Wędrychowski

Wędrychowski h. Ślepowron (oraz h. Korwin), vel Wędrychoski, Wendrychowski, Wendrychoski, w woj. krakowskim, sandomierskim, na Podolu. Podobno notowani w aktach od 1500 r. W rzeczywistości nobilitację otrzymali za czasów Stanisława Augusta w XVIII wieku.
Kajetan Wędrychowski z synem Józefem wylegitymowali się ze szlachectwa z herbem Ślepowron przed Heroldią Królestwa Polskiego w 1848 r.
Jedna gałąź, na tle antagonizmów religijnych, przyjęła w końcu XVII wieku przydomek Rogala i herb Korwin, dla zaakcentowania swej wierności i przywiązania do katolicyzmu. Piszą się z Rogali w pow. lwowskim. Z tej gałęzi Ludwik i Kacper wylegitymowali się mylnie z herbem Rogala w 1782 r. przed lwowskim sądem grodzkim (Enc. Szl.).
 
Genealogia 
(osób: 28)

• FRANCISZKA Wędrychowska h. Ślepowron (ok. 1810-po 1840), c. Kajetana i Józefy Piegłowskiej; m. (8 VII 1840 Krynki) Ambroży Gosicki (ok. 1800-po 1840); ślub w parafii Krynki, obecnie pow. Starachowice, woj. świętokrzyskie, miejscowość: Krynki, uwagi: on wdowiec (MK Krynki).

• JÓZEF Kajetan Wawrzyniec Wędrychowski h. Ślepowron (1792-1876), s. Kajetana i Józefy Tekli
Piegłowskiej, pułkownik wojsk polskich, sędzia pokoju okręgu proszowickiego, cieszył się uznaniem okolicznej szlachty; wylegitymował się ze szlachectwa z herbem Ślepowron przed Heroldią Królestwa Polskiego w 1837 r., zapisany do ksiąg szlachty guberni radomskiej, oddział kielecki; w Spisie Szl. podano błędnie syn Jana, zamiast wnuk Jana; właściciel dóbr Sierosławice, pow. Proszowice, obecnie woj. małopolskie (Szl. Król.; Sęcz.; Pam. Girt.; MK Proszowice); ż. (ok. 1820) Justyna Różycka (ok. 1800-po 1830); dzieci: Żelisław, Helena. 

Źródła: Bork. Sp. 487; Nies. t. 11/472; Sęcz.; Szl. Gal.; Szl. Król.; Żern. t. 2/492.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz