Poturalski, w Wielkopolsce i na Kujawach, pochodzenia zapewne mieszczańskiego.
czwartek, 24 kwietnia 2025
wtorek, 22 kwietnia 2025
poniedziałek, 21 kwietnia 2025
Karwat
Karwat h. Murdelio (in. Mordelio), vel Karwath, z przydomkami Wojcikiewicz, Wokiciewicz, Wokicewicz, Wojakiewicz etc., rodzina szlachecka, pochodzenia chorwackiego. Pisze o nich Paprocki w 1584 r.
Radzewski
wtorek, 15 kwietnia 2025
Jerzykowski
Jerzykowski h. Ostoja, vel Irzykowski, Jurzykowski, rodzina wielkopolska, pisząca się niegdyś z Jerzykowa. Wspomina o nich Paprocki w 1584 r. Od Jerzykowskich pochodzą Baranowscy herbu Ostoja, którzy pisali się też Jerzykowskimi czyli (seu) Baranowskimi, Baranowskimi czyli Jerzykowskimi, a ostatecznie Baranowskimi z Jerzykowa.
sobota, 12 kwietnia 2025
Przespolewski
Przespolewski h. Topór (in. Pałuka), vel Przespoleski, Przezpolewski etc., rodzina wielkopolska, pisali się z Przespolewa, w pow. kaliskim. Wymienia ich Paprocki w 1584 r.
wtorek, 8 kwietnia 2025
poniedziałek, 7 kwietnia 2025
Skwarski
Skwarski h. Zaremba, rodzina mazowiecka licznie rozrodzona, w pow. płońskim i ciechanowskim, później rozeszła się po całym kraju.
niedziela, 6 kwietnia 2025
Gorczyński
Gorczyński h. Gorczyński (in. herb własny), rodzina małopolska, nobilitowana w Galicji 1794 r., z przydomkiem „de Górki”.
poniedziałek, 31 marca 2025
Strubiński
Strubiński h. Prus, vel Prus-Strubiński, Strubieński, Strobiński, Strobieński, rodzina mazowiecka, w ziemi ciechanowskiej, pisząca się ze Strubin (de Strubiny). Niektórzy z nich osiedlili się w Wielkopolsce.
piątek, 28 marca 2025
Kniażycki
Kniażycki h. Zagłoba odm. (in. Dubina, albo herb własny), vel Dubina-Kniażycki, z przydomkiem Dubina, w W. Ks. Litewskim, w pow. słonimskim, pisali się z Kniażyc.
poniedziałek, 24 marca 2025
czwartek, 20 marca 2025
Słabogórski
Słabogórski h. Kościesza, vel Słabogurski, Sławogórski, Sławogurski, rodzina mazowiecka, w pow. mławskim, przasnyskim i ciechanowskim. Pisali się ze Słabogóry (Sławogóry). Osiedlili się także m.in. w Prusach, w Wielkopolsce, na Podlasiu, na Grodzieńszczyznie i w ziemi przemyskiej.
poniedziałek, 17 marca 2025
Gorczyca
Gorczyca, rozpowszechnione nazwisko polskie, występujące w różnych częściach kraju, naczęściej na północnym Mazowszu, szczególnie w pow. Ostrów Mazowiecka i Węgrów. Jest także w Polsce kilka wsi nazywających się Gorczyca.
piątek, 14 marca 2025
Świętorzecki
Świętorzecki h. Trąby, błędnie Świętorzęcki, w W. Ks. Litewskim, w woj. wileńskim oraz mińskim. Nazwisko wzięli od dóbr Świętorzecze, w parafii Widziszki, pow. Wiłkomierz.
poniedziałek, 10 marca 2025
sobota, 8 marca 2025
Mrozowicki
Mrozowicki h. Prus III, vel Mrozowiecki, rodzina mazowiecka, osiedlona w Małopolsce, na Rusi Czerwonej i na Podolu. Pisali się z Mrozowic.
piątek, 7 marca 2025
Tyszkowski
Tyszkowski h. Gozdawa, na Rusi Czerwonej, pisali się z Tyszkowic, a ich pierwotnym nazwiskiem zdaje się być Giesgątów. Niesiecki błędnie wyprowadza ich z pow. łomżyńskiego, zapewne myląc z Tyszkami herbu Trzaska (Tyszka). Nie ma w pow. łomżyńskim wsi o nazwie Tyszkowice.
czwartek, 27 lutego 2025
Pilat
Pilat h. Nowina, vel Pielat, Piłat, później także Pilatowski, Pielatowski, w Małopolsce, w woj. krakowskim, notowani w aktach 1579 r. (Źródła dziejowe).
poniedziałek, 24 lutego 2025
Żuławski
Żuławski h. Szeliga, oraz h. Leliwa, vel Żułaski, rodzina pomorska, pisali się „de Szeliga Żuławski”.
niedziela, 23 lutego 2025
Sajdak
Sajdak, vel Saydak, w Małopolsce. Zamieszkiwali m.in. w parafii Kęty, pow. Oświęcim, oraz w pow. tarnowskim.
sobota, 22 lutego 2025
Neronowicz
Neronowicz h. Jelita (oraz h. Ostrogski), na Rusi Czerownej, używali przydomku Szpilewski (Szpilowski).
Drożęcki
Drożęcki h. Trzaska, vel Drożencki, Drożecki, Drożeński, Dreżeński, rodzina mazowiecka, w ziemi łomżyńskiej. Pisali się z Drożęcina, notowani w aktach od 1411 r.
wtorek, 18 lutego 2025
Wieszczycki
Wieszczycki h. Grzymała, vel Wiesczycki, Wieścicki, Wiszczycki, w ziemi sieradzkiej, później także w Wielkopolsce, w Lubelskiem i na Litwie. Wyszli ze wsi Wieszczyce, w pow. kutnowskim.
niedziela, 16 lutego 2025
Marynowski
Marynowski h. Niezgoda, vel Zagórny-Marynowski, Marynoski, przydomku Zagórny, w Małopolsce, w pow. tarnowskim, w ziemi lwowskiej ok. 1750. Wyszli może z Marynówki w pow. zamojskim.
piątek, 14 lutego 2025
Masło
Masło h. Syrokomla, w W. Ks. Litewskim, wywodzą się od rodziny bojarów królewskich w pow. oszmiańskim. Niektórzy zmienili nazwisko na Masłow lub Masłowicz.
Wojnarowski
Wojnarowski h. Strzemię, vel Woynarowski, rodzina małopolska, w woj. krakowskim i sandomierskim, osiedlona także na Rusi Czerwonej.
sobota, 8 lutego 2025
środa, 5 lutego 2025
Materna
Materna h. Ślepowron odm. (in. herb własny), vel Materno, w W. Ks. Litewskim, w pow. nowogrodzkim. Wielu z nich było wyznania ewangelickiego. Niektórzy podobno zmienili nazwisko na Maternicki i używali zwykłej wersji herbu Ślepowron.
sobota, 1 lutego 2025
Matuszyński
Matuszyński, vel Matuszeński, Matusiński, Matuliński?, zamieszkują w pierwszej połowie XVIII wieku m.in. na Górnym Śląsku (Pszczyna) i na Mazowszu. Wielu z nich było wyznania ewangelickiego (luterańskiego).
czwartek, 30 stycznia 2025
Matuszewski
Matuszewski h. Topór, vel Matuszowski, Matuszeski, w woj. lubelskim i innych województwach małopolskich.
środa, 29 stycznia 2025
Mączkowski
Mączkowski h. Machwicz, w aktach także Maczkowski, wyszli podobno ze wsi Mączki, w ziemi wiskiej, lecz chyba bardziej prawdopodobnym gniazdem tej rodziny jest wieś, a właściwie folwark tejże nazwy, w pow. mławskim, w parafii Gradzanowo.
poniedziałek, 27 stycznia 2025
Mąkowski
Mąkowski h. Ogończyk, vel Mąkoski, czasem Makowski, rodzina kujawska, pisała się z Mąkoszyna, a pierwotnie nazywali się Mąkosz. Stanowią też odgałęzienie rodu Zbożnych (Zboże) herbu Ogończyk. Ich majątkiem gniazdowym jest Mąkoszyn, wieś parafialna, w dawnym pow. nieszawskim, obecnie pow. Konin.
piątek, 24 stycznia 2025
Męciszewski
Męciszewski h. Prawdzic, vel Męciszowski, Meciszowski, Meciszewski, rodzina miejska krakowska (Urus.).
czwartek, 23 stycznia 2025
Medeksza
Medeksza h. Lis odm. (in. Lis VII), rzadko Madeksza, rodzina pochodzenia tatarskiego, w W. Ks. Litewskim, głównie w pow. kowieńskim. Pisali się „z Proszcza”.
poniedziałek, 20 stycznia 2025
Szczygłowski
Szczygłowski h. Jastrzębiec, albo h. Strzemię, vel Wydżga-Szczygłowski, Szczegłowski, Szczyglewski, według Długosza, pochodzą ze wsi Szczygłów, w pow. wielickim. Stanowią odgałęzieie rodu Wydżgów i zachowali to nazwisko, jako przydomek.
niedziela, 19 stycznia 2025
Paliszewski
Paliszewski h. Abdank (in. Habdank), oraz h. Szaszor (in. Orla), rodzina wielkopolska, ze wsi Paliszewo, w pow. czarnkowskim.
sobota, 18 stycznia 2025
Rypiński
Rypiński h. Radwan, vel Rypieński, rodzina białoruska, w woj. połockim. Pisano ich Rypiński, a częściej jeszcze Rpiński.
piątek, 17 stycznia 2025
poniedziałek, 13 stycznia 2025
Politalski
piątek, 10 stycznia 2025
Izbicki
Izbicki h. Kościesza, oraz h. Prawdzic, na Mazowszu, skąd przenieśli się m.in. na do W. Ks. Litewskiego i na Wołyń.
czwartek, 9 stycznia 2025
Meduniecki
Meduniecki h. Ślepowron, vel Medunicki, Mieduniecki, Medyniecki, Medynicki, Medeniecki etc., na Podlasiu i w W. Ks. Litewskim.
poniedziałek, 6 stycznia 2025
Meisner
Meisner h. Lubicz, vel Meissner, Mejsner, Meysner, Mejzner, Meyzner etc., liczni przedstawiciele tego nazwiska należeli najczęściej do rodzin mieszczańskich.