Genealogia Polska 2 Polish Genealogy: Siedlewski

SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


piątek, 22 stycznia 2016

Siedlewski

Siedlewski h. Ogończyk vel Karszo-Siedlewski, przydomku Karszo, w województwie łęczyckim. Nazywali się pierwotnie Karszo, a od wsi Siedlew przyjęli nazwisko Siedlewski. Według dawnych herbarzy mieliby
pochodzić ze wsi Siedlew k/ Opoczna, co niestety mija się z prawdą. Ich wsią gniazdową jest niewątpliwie Siedlew in. Siedlew Drzykozy k/ Łęczycy, w gminie i parafii Mazew (SGKP). Według regestów poborowych powiatu łęczyckiego z 1576 r. we wsi Siedlew Drzykozy, w ówczesnej parafii Słaboszewo, dziedziczyli wtedy Anna i Marcin Karszo (Karsso), Siedlewscy Drzykozowie oraz Zofia Gąsiorowska. Możliwe, że we wsi Siedlew w pow. opoczyńskim, posiadali Wężykowie, którzy od tych dóbr nazwali się Siedlewskimi. Według konstytucji sejmowych Siedlewscy herbu Ogończyk byli posłami na sejm i elektorami z woj. ruskiego 1697, a z woj. sandomierskiego 1764 r. (Con.). Zostali wylegitymowani ze szlachectwa w Królestwie Polskim w latach 1836-1861. 


 • ALEKSANDER Jan Karszo-Siedlewski h. Ogończyk (ok. 1830-po 1857), s. Jana i Julii Sznajder; ur. Piotrków; ż. (5 VI 1856 Warszawa) Zofia Zielińska (ok. 1830-po 1857), c. Pawła i Hieronimy Bogdańskiej; ślub w parafii ewangelicko-reformowanej (ME Warszawa); dzieci: Aleksander.

• ZOFIA Karszo-Siedlewska (1884-1957), c. Aleksandra i Felicji Jawornickiej h. Gozdawa; m. (ok. 1910) Alfred Jankowski h. Jastrzębiec (1882-1947), s. Felicjana i Karoliny Joly de Fleury; dzieci: Jadwiga, Aleksandra – Jankowskie.


Źródła: Bork. Sp. 388; SGKP t.10/508; Wiśn.; Żern. t.2/332.

 Siedlewski h. Wąż, zapewne jedna rodzina z Siedleckimi herbu Wąż. 
W powiecie łęczyckim znajduje się wieś Siedlew Karsy, w gminie Topola, parafii Siedlec (SGKP). Możliwe jest również to, że na wsi Siedlew w pow. opoczyńskim, gminie Machory, parafii Skórkowice, posiadali Wężykowie, którzy od tych dóbr przyjęli nazwisko Siedlewskich. W dawnych herbarzach wieś tę błędnie określa się jako gniazdo Siedlewskich herbu Ogończyk. Siedlewscy zostali wylegitymowani ze szlachectwa w Królestwie Polskim w latach 1836-1861.  

Źródła: Bork. Sp. 388; SGKP t.10/508; Szl. Król.; Żern. t.2/332.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz