Keudel h. własnego, vel Keudell, Keydel, Keydell, Kejdel, Kejdell, Keidel, Kajdel, etc., rodzina pochodzenia niemieckiego, według Ledebura, wywodząca się z Turyngii i Hesji, osiedlona w Prusach i na Litwie.
Jak pisze Uruski, Henryk Krystian Keudel, dzierżawca dóbr Georgenburg, w Prusach, zaprzestał używać przywilejów szlachectwa, lecz jego synowie, Jan Henryk i Teodor Henryk. radcowie ekonomiczni pruscy, dzierżawcy ekonomii jurborgskiej (Georgenburg) i grunkownickiej, otrzymali w Prusach 1789 r. odnowienie szlachectwa.
Należący do tej rodziny Antoni Kejdel (Keydel), chorąży regimentu pieszego wojsk W. Ks. Litewskiego, otrzymał szlachectwo w Rzeczypospolitej 1791 r.
Keudelowie (Keudel, Keudell, Kejdel) herbu własnego wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym w latach 1836-1862, zostali zapisani do ksiąg szlachty ówczesnej guberni augustowskiej.
Herb — w polu srebrnym, nad pasem zielonym w dolnej części tarczy poprzecznie leżącym, sześć czarnych, ku dołowi zaokrąglonych klinów czy zębów po trzy z każdej strony. Nad hełmem czarna czapka z białym wyłogiem i dwoma takimiż oślimi uszami. Labry czarne podbite srebrem.
• EMMA Jadwiga bar. Keudell z Giełgudyszek h. wł. (ok. 1800-p. 1867), c. Juliana i Karoliny Hartman (Bon.); m. NI. von Radycke (ok. 1800-po 1830).
• GUSTAW Henryk bar. Keudell z Giełgudyszek h. wł. (ok. 1800-1865), s. Juliana i Karoliny Hartman, ziemianin, agronom, przedsiębiorca; dziedzic dóbr Giełgudyszki Niższe, nad Niemnem, w pow. władysławowskim; założył w Giełgudyszkach Górnych wytwórnię serów szwajcarskich, które lokalnie nazywano kajdlowskimi; wylegitymował się ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym 1839 r. z herbem własnym, tj. Keudel, został zapisany do ksiąg szlachty ówczesnej guberni augustowskiej; (Bon.; Sęcz.; SGKP t. 2/554).
Źródła: Bon. t. 9/390; Bork. Sp.; Led. t. 1/428; Ostr. nr 1293; Sęcz.; Siebmacher; Urus. t. 6/286.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz