SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


niedziela, 30 lipca 2023

Keudel

Keudel h. własnego, vel Keudell, Keydel,  Keydell, Kejdel, Kejdell, Keidel, Kajdel, etc., rodzina pochodzenia niemieckiego, według Ledebura, wywodząca się z Turyngii i Hesji, osiedlona w Prusach i na Litwie.

Jak pisze Uruski, Henryk Krystian Keudel, dzierżawca dóbr Georgenburg, w Prusach, zaprzestał używać przywilejów szlachectwa, lecz jego synowie, Jan Henryk i Teodor Henryk. radcowie ekonomiczni pruscy, dzierżawcy ekonomii jurborgskiej (Georgenburg) i grunkownickiej, otrzymali w Prusach 1789 r. odnowienie szlachectwa.

Należący do tej rodziny Antoni Kejdel (Keydel), chorąży regimentu pieszego wojsk W. Ks. Litewskiego, otrzymał szlachectwo w Rzeczypospolitej 1791 r.

Keudelowie (Keudel, Keudell, Kejdel) herbu własnego wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym w latach 1836-1862, zostali zapisani do ksiąg szlachty ówczesnej guberni augustowskiej.

Herb — w polu srebrnym, nad pasem zielonym w dolnej części tarczy poprzecznie leżącym, sześć czarnych, ku dołowi zaokrąglonych klinów czy zębów po trzy z każdej strony. Nad hełmem czarna czapka z białym wyłogiem i dwoma takimiż oślimi uszami. Labry czarne podbite srebrem.
 

• EMMA Jadwiga bar. Keudell z Giełgudyszek h. wł. (ok. 1800-p. 1867), c. Juliana i Karoliny Hartman (Bon.); m. NI. von Radycke (ok. 1800-po 1830).
 

• GUSTAW Henryk bar. Keudell z Giełgudyszek h. wł. (ok. 1800-1865), s. Juliana i Karoliny Hartman, ziemianin, agronom, przedsiębiorca; dziedzic dóbr Giełgudyszki Niższe, nad Niemnem, w pow. władysławowskim; założył w Giełgudyszkach Górnych wytwórnię serów szwajcarskich, które lokalnie nazywano kajdlowskimi; wylegitymował się ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym 1839 r. z herbem własnym, tj. Keudel, został zapisany do ksiąg szlachty ówczesnej guberni augustowskiej; (Bon.; Sęcz.; SGKP t. 2/554).

 
Źródła: Bon. t. 9/390; Bork. Sp.; Led. t. 1/428; Ostr. nr 1293; Sęcz.; Siebmacher; Urus. t. 6/286.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz