SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


środa, 19 czerwca 2024

Czerkawski

herb Jelita


herb Sas

Czerkawski h. Jelita (oraz h. Sas), vel Czerkaski, Czyrkawski, Cerkawski etc., Boniecki nazywa ich w Herbarzu starą rodziną czerwonoruską, należącą pierwotnie do herbu Sas. Z czasem, nie wiadomo czemu, mieli przejść do herbu Jelita. 

Właściwym ich nazwiskiem jest Czerkaski, ponieważ pisali się „z Czerkas”. Już w czasach Niesieckiego znani są tylko Jelitczykowie Czerkawscy (Czerkascy). Wszyscy wylegitymowani ze szlachectwa w Galicji, w Królestwie i na Litwie, zaliczyli się do tego herbu. Możliwe, że istniało więcej rodzin o tym nazwisku, a Jelitczykowie mogli wyjść np. ze wsi Czerkasy, w pow. Tomaszów Lubelski, w parafii Łaszczów. Wieś gniazdowa Sasów Czerkawskich, według Bonieckiego, leżała w ziemi sanockiej. Chodzi tu zapewne o wieś, którą wymienia Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego, jako leżącą w pow. Rudki, w parafii Mikołajów. 

„Za zezwoleniem Kazimierza IV, trzymali Czerkasy w zastawie w dwustu kopach, bracia Steczko i Onyszko. Gdy król Aleksander Jagiellończyk nadał tę wieś kapitule lwowskiej, upomniał się o nią, jako o swoją własność, Dymitr Czerkaski z przydomkiem Tyrawa. Król Zygmunt I naznaczył komisję na rozpatrzenie jego praw, a gdy ta objaśniła rodzaj nadania, król przysądził wieś kapitule, a tej kazał spłacić Dymitra 1539 r.” (Bon.).

Steczko, Onyszko oraz Steczko Ilko z Czerkas, podpisali konfederację ziemi lwowskiej przeciw Odrowążom i przyłożyli pieczęcie swoje z herbem Sas. Tylko na pieczęci Steczka Ilka strzała żeleźcem do półksiężyca zwrócona (Piek. Her. Pols.).

Franciszek Czerkawski, w ziemi sanockiej 1735 r. Stanisław, podpisał manifest szlachty litewskiej 1763 r. (Vol. Leg.).

Czerkawscy herbu Jelita wylegitymowali się ze szlachectwa w Galicji, w sądach: ziemskim i grodzkim halickim, ziemskim lwowskim, grodzkim sanockim 1782 r., w Wydziale Stanów 1809 i 1823 r., niektórzy bez podania herbu. Wylegitymowali się również w Królestwie Kongresowym w latach 1836-1862, zostali zapisani do ksiąg szlachty ówczesnej guberni lubelskiej, a także w gubernii podolskiej 1848 r

Uruski wymienia Czerkawskich herbu Abdank, wylegitymowanych na Wołyniu.

Genealogia
(osób: 38)


• ADELAJDA Tekla Czerkawska h. Jelita (ok. 1835-po 1856), c. Józefa i Karoliny Borzęckiej h. Półkozic; m. (1856 Opole-Podedwórze) Roman Kotowicz (ok. 1830-po 1856), s. Franciszka i Marianny NN.; ślub w parafii Opole-Podedwórze, obecnie pow. Parczew, woj. lubelskie, miejscowość: Antopol (MK Opole-Podedwórze).


• HIPOLIT Wiktor Czerkawski h. Jelita (5 IX 1829-po 1859), s. Józefa i Karoliny Borzęckiej h. Półkozic, żołnierz taganrogskiego półbatalionu garnizonowego armii carskiej 1859 r.; wylegitymował się ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym 1859 r. z herbem Jelita, został zapisany do ksiąg szlachty ówczesnej guberni lubelskiej; wylegitymował się jako potomek w 5-tym pokoleniu Konstantego, dziedzica dóbr Zawadka 1711 r. (Sęcz.).


Źródła: Bon. t. 3/358-360; Nies.; Sęcz.; SGKP t. 1/808; Urus. t. 3/4-5. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz