Ciecholewski h. Paprzyca (in. Kuszaba, Kuczaba), rodzina pomorska, nazwisko wzęli od dóbr Ciecholewy, dawniej także Ciecholew (niem. Czechlau), w parafii Kokoszki, obecnie gmina i powiat Starogard Gdański. Z nich: 1 senator – kasztelan sierpski 1742 r.
niedziela, 30 czerwca 2024
sobota, 29 czerwca 2024
Czaki
Czaki h. Skanderbek (inaczej Aleksander-Pan, herb własny), właściwie Csaky, rodzina węgierska, otrzymała noblitację w Polsce, na sejmie 1768 r. (Vol. Leg.).
piątek, 28 czerwca 2024
Cieśliński
Cieśliński h. Junosza, rodzina mazowiecka, której gniazdem jest majątek Cieślin, w parafii Bożewo, obecnie pow. Sierpc. Są jednego pochodzenia z Rościszewskimi.
czwartek, 27 czerwca 2024
Ciszewski
Ciszewski h. Zadora, vel Zadora-Ciszewski, Ciszowski, Cisowski, pisali się „z Ciszowicy”, wsi w pow. miechowskim, gm. Charsznica, która w czasach współczesnych nosiła nazwę Ciszowice, a od 1965 r. nazywa się Witowice-Dwór (Wikipedia).
Czachowski
Czachowski h. Korab, vel Ciachowski, rodzina mazowiecka, pisząca się „z Czachowa”. Różne gałęzie tej rodziny osiadły m.in. w Wielkopolsce i na Litwie.
środa, 26 czerwca 2024
Czaczkowski
Czaczkowski h. Ślepowron, vel Czackowski, Cackowski, z północnego Mazowsza przenieśli się na Podlasie i wzięli nazwisko od wsi Czaczki (Wielkie i Małe), w ziemi bielskiej, niegdyś w parafii Suraż, następnie Seroczyn, obecnie gmina Turośń Kościelna, pow. Białystok.
niedziela, 23 czerwca 2024
Czarnołuski
Czarnołuski h. Ciołek, vel Czarnołoski, Czarnołozki, Czarnołęski etc., stanowią gałąź Ciołków z Żelechowa. Wzięli nazwisko od swego rodowego majątku Czarnołozy, w ziemi chełmskiej, w parafii Wojsławice.
czwartek, 20 czerwca 2024
Czempiński
Czempiński h. Lew z laurem, vel Częmpiński, Czępiński, Czenpiński, rodzina pochodzenia mieszczańskiego. Nazwisko wzięli zapewne od gniazda swego rodzinnego, miasteczka Czempiń, w pow. kościańskim.
środa, 19 czerwca 2024
Czerkawski
herb Sas
Czerkawski h. Jelita (oraz h. Sas), vel Czerkaski, Czyrkawski, Cerkawski etc., Boniecki nazywa ich w Herbarzu starą rodziną czerwonoruską, należącą pierwotnie do herbu Sas. Z czasem, nie wiadomo czemu, mieli przejść do herbu Jelita.
poniedziałek, 17 czerwca 2024
Czerniański
Czerniański h. Rola, pisali się z nieznanej bliżej wsi Czerna. Stefan Czerniański podpisał z woj. wileńskim elekcję króla Michała 1669 r.
sobota, 15 czerwca 2024
Czernik
Czernik h. Orwat (in. Orwał), vel Orwat-Czernik, Czyrnik, przydomku Orwat (Horwat), rodzina pochodzenia węgierskiego (chorwackiego). Do Polski przybyli w czasach panowania króla Zygmunta Augusta i przez niego zostali uszlachceni. Przenieśli się najpierw na Ruś Czerwoną, a następnie na Litwę.
piątek, 14 czerwca 2024
Czerwiakowski
poniedziałek, 10 czerwca 2024
Czołczyński
sobota, 8 czerwca 2024
Danielecki
Danielecki h. Dangiel (in. Dangiel II), vel Danilecki, pochodzą prawdopodobnie od Danieleckich herbu Półkozic.
piątek, 7 czerwca 2024
Daniłowski
Daniłowski h. Sas, jak się wydaje, wyszli ze wsi Daniłowo, w dawnym pow. różańskim, obecnie pow. Ostrołęka, parafia Goworowo, a ich pierwotnym herbem był Powała-Ogończyk.
środa, 5 czerwca 2024
Daniszewski
Daniszewski h. Rudnica odm. (in. herb własny), vel Daniszowski, według Niesieckiego, byli w pow. radomskim.