herb Krzeczunowicz
(Ostrowski)
Krzeczunowicz h. własnego, vel Krzeczonowicz, Kreczunowicz, Kreczonowicz, rodzina pochodzenia ormiańskiego, pisząca się „z Olejowa”. Zamieszkała w II połowie XVIII wieku w mieście Stanisławów oraz jego okolicach, w ówczesnej Galicji austriackiej.
Andrzejowi Krzeczunowiczowi oddał król 1659 roku pocztę królewską i prywatną. Grzegorz (którego Ostrowski nazywa Jerzym) Krzeczunowicz zapisany został w poczet szlachty galicyjskiej. Otrzymał 3 VI 1785 r. szlachectwo wraz z herbem oraz przydomkiem (predykatem) „z Olejowa" od cesarza austriackiego Józefa II, zaś jego potomkowie uzyskali w XIX wieku indygenat w Galicji zachodniej (Ostr.; Szl. Gal.).
Niektórzy Krzeczunowiczowie (Kreczunowiczowie) w I połowie XIX stulecia przenieśli się do Warszawy. Zostali wylegitymowani ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym w latach 1836-1862, bez podania herbu. Z nich: Grzegorz (zm. 1850), sędzia sądu najwyższej instancji w Królestwie Kongresowym.
Herb — na tarczy ściętej, w polu górnym srebrnym, na zielonym pagórku baran czarny; w dolnym czerwonym, na zielonym pagórku koń siwy w biegu. Nad hełmem w koronie między skrzydłami w połowie i naprzemian srebrnymi i czerwonymi pół siwego konia. Labry z prawej czarne, z lewej czerwone, podbite srebrem.
Genealogia
(osób: 42)
• IGNACY Teofil Antoni Kreczunowicz h. wł. (5 III 1826-1863/95), s. Grzegorza i 2ż. Józefy