SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


niedziela, 3 grudnia 2023

Grzędziński

Grzędziński h. Orłosław (in. Orłosław I), vel Grzendziński, Grędziński, nobilitowani 1811 r. przez króla saskiego i ks. warszawskiego Fryderyka Augusta, wraz z nadaniem herbu Orłosław. 

W XV wieku Akta lwowoske często wymieniają Mikołaja Grzędzińskiego ze wsi Grzęda, w pow. lwowskim, komornika podsędka lwowskiego. Ci zapewne Grzędzińscy, zapisani jako Grędzińscy, podpisali elekcję 1697 r. z ziemią halicką.

Niektórzy z Grędziców vel Grzędziców herbu Korab, z ziemi nurskiej, mogli zmienić nazwisko na Grzędziński. Są także wsie o nazwie Grzędy, z których mogli wyjść Grzędowie i Grzędzińscy – 1) w pow. grójeckim, w parafii Tarczyn, 2) w dawnym pow. szczuczyńskim, w parafii Białaszewo, 3) w tymże powiecie, w parafii Bargłów (SGKP). 

Grzędzińscy herbu Orłosław wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym w latach 1836-1862, zostali zapisani do ksiąg szlachty ówczesnej guberni augustowskiej.

Herb — na tarczy przedzielonej wzdłuż, w polu prawym błękitnym pół orła z szablą w szponach, w lewym polu złotym trzy orlęta na zielonej murawie pod spróchniałym drzewem. Nad hełmem w koronie, między dwoma, skrzydłami, ręka czerwono ubrana z piórem w palcach, zgięta w łokciu. Labry błękitne podbite złotem (Ostr.).


• JAN Grzędziński h. Orłosław (ok. 1810-po 1840), s. Andrzeja i 2ż. Magdaleny Wojtkowskiej, sekretarz biura prokuratora królewskiego przy Sądzie Kryminalnym guberni mazowieckiej i kaliskiej; wylegitymował się ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym 1837 r., z herbem Orłosław, został zapisany do ksiąg szlachty ówczesnej guberni augustowskiej (Sęcz.); ż. (1836 Warszawa) Emilia Hübsch (ok. 1810-po 1840), c. Józefa i Rozalii NN.; w aktach i opracowaniach także: Huebsch, Hüpsz, Hipsz; ślub w parafii ewang.-augsburskiej, uwagi: rozwiedziona de domo Huebsch, 1v. Bzowska (ME Warszawa); dzieci: Feliks.


• WALERIA Teresa Grzędzińska h. Orłosław (1851-po 1878), c. Jana i Emilii Hübsch (Huebsch, Hüpsz, Hipsz, Hipscher, 1v. Bzowskiej); ur. Warszawa, chrz. 1852 (MK Warszawa św. Krzyż); m. (1878 Warszawa) Bronisław Bogdański (ok. 1850-po 1878), s. Ignacego Adama i Teodozji Siwczyńskiej, urzędnik; zamieszkały w Warszawie; ślub w parafii Nawiedzenia NMP (MK Warszawa: Nawiedzenie NMP).


Źródła: Bon. t. 7/164; Ostr. t. 1/412, nr 1403, t. 2/243; Sęcz.; SGKP t. 2/891; Urus. t. 5/39.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz