Genealogia Polska 2 Polish Genealogy: Patocki

SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


czwartek, 9 czerwca 2016

Patocki

herb Prus I
 
herb Prus III

Patocki h. Prus I, mylnie Potocki, na Mazowszu, pisali się z Patoki. Według Żernickiego byli herbu Prus III. Nazwisko wzięli od wsi Patoki w ziemi liwskiej. Jakub z Kałuszyna-Patok, podsędek liwski 1409 roku. Obecnie wieś nosi nazwę Patok i znajduje się w woj. mazowieckim, pow. mińskim, gminie Kałuszyn. Patoccy byli posłami na sejm i elektorami 1674 roku z ziemi liwskiej. Należały do nich m. in. część dóbr Olszewice w pow. stanisławowskim. Zostali wylegitymowani ze szlachectwa w Królestwie Polskim w latach 1836-1862.
Genealogia
(osób: 62)


• ANNA Patocka (ok. 1870-po 1890), c. Jana i Antoniny Ignatowicz; ur. Olszewice in. Olszowice, parafia Kałuszyn, dawny pow. stanisławowski, obecnie pow. Mińsk Mazowiecki, woj. mazowieckie (MK Kałuszyn); m. (24 II 1889 Kałuszyn) Tomasz Rżysko (ok. 1860-po 1890), s. Jakuba i Marianny Lisieckiej; ślub w parafii Kałuszyn, miejscowość Olszewice (MK Kałuszyn).

• PIOTR Paweł Patocki (ok. 1835-po 1860), s. Ludwika i Marianny (Marii) Dębowskiej, dziedzic części wsi Olszewice in. Olszowice, parafia Kałuszyn, dawny pow. stanisławowski, obecnie pow. Mińsk Mazowiecki, woj. mazowieckie; wylegitymowany ze szlachectwa w Królestwie Polskim 1852 r. z herbem Prus I (Urus.; Sp. Szl.); ur. Olszewice, parafia Kałuszyn, chrz. 1835 (MK Kałuszyn); ż. NN. (ok. 1830-po 1860); dzieci: Andrzej, Franciszek, Józef.


Źródła: Bork. Sp. 305; Szl. Król.; Urus. t.13/241; Żern. t.2/183.

3 komentarze:

  1. Witam. Czy do tej rodziny należał ksiądz Paweł Patocki? "Urodził się 30 stycznia 1835 r. we wsi Olszew w guberni warszawskiej w rodzinie ziemiańskiej. Był synem Ludwika i Marii-właścicieli majątku Patok. W 1858 r. jako kandydat Świętej Teologii został wyświęcony na kapłana. Pracował jako prefekt w Gimnazjum Filologicznym w Kaliszu.
    Od 1865 r. był proboszczem parafii Opatówek k. Kalisza,gdzie zmarł nagle w maju 1903r i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To będzie z pewnością młodszy brat powyższego Piotra Pawła. Miejsce urodzenia - Olszewice, nie Olszew.

      Usuń
  2. Dziękuję, też tak myślę,ale.. wolałabym mieć pewność. Czy można to jakoś sprawdzić? Niestety nie ma skanów z Kałuszyna (parafia)-a przynajmniej ja nie znalazłam. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń