Genealogia Polska 2 Polish Genealogy: czerwca 2015

SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


wtorek, 30 czerwca 2015

Szamota

Szamota h. Prawdzic vel Szamata, rodzina przeważnie drobnoszla-checka. Gniazdem ich rodowym jest wieś Szamoty w ziemi warszawskiej. Wymieniają ich Konstytucje sejmowe z 1697 i 1764 r. (Con.).

Szałapski

Szałapski h. Kościesza v. Szałabski, Szalapski, Sałapski, w ziemi warszawskiej i czerskiej. Wymieniają ich Konstytucje sejmowe z 1674 i 1697 r. (Con.). Z nich: Paweł, sekretarz królewski 1649, członek warszawskiego Bractwa Ubogich od 1649 (Karpiń.).

Szadkowski

Szadkowski h. Rola, vel Rola-Szadkowski, Szatkowski, nazwisko wzięli od wsi Szadek w powiecie kaliskim, gmina Kamień, parafia Kosmów (SGKP). Jan, dziedzic w Szadku, z żoną Ofką, zapisują w 1449 r. na częściach dziedzicznych tej wsi 17 scotów czynszu rocznego wikariuszom kolegiaty NMP w Kaliszu.

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Szaciński

Szaciński h. Rawicz, vel Saczyński, Saciński, Szaczyński, Sząciński, Zaczyński?, pisali się z Szacina i wydaje się, że jest to obecnie wieś Sacin w województwie mazowieckim, powiecie grójeckim, gminie Nowe Miasto n/ Pilicą. 

Szalewicz

Szalewicz h. Szaława, na Litwie, m. in. w powiecie lidzkim. Wymieniają ich Konstytucje sejmowe w 1648 r. w województwie wileńskim (Con.). 
Z nich: Kazimierz (zm. 1986), komandor porucznik Wojska Polskiego. Tomasz (zm. 1961), ziemianin, poseł na sejm. Wacław (zm. 1978), pułkownik Wojska Polskiego.

niedziela, 28 czerwca 2015

Szabrański

Szabrański h. Rawicz, w woj. lubelskim, wymieniają ich Konstytucje sejmowe z roku 1697 (Con.). Z nich: Jerzy Szabrański, namiestnik wojsk koronnych 1755 r., posiadał sołectwo w Ratajach w pow. poznańskim (AGZ Poznań). Antoni Szabrański (1801-1882), prawnik, poeta, tłumacz, publicysta, krytyk literacki i teatralny. Władysław, ksiądz, uczestnik powstania styczniowego, zesłaniec.

sobota, 27 czerwca 2015

Szabłowski

Szabłowski h. Bończa vel Szablowski, Szablewski, rodzina drobnoszlachecka, wyszli ze wsi Szabły Młode i Stare, zwanych także Szabłowo, w ziemi łomżyńskiej, gmina i parafia Śniadowo. Wsie te wspominane są w dokumencie z 1438 r. (Gloger, Ziemia łomżyńska).

czwartek, 25 czerwca 2015

Szołkowski

Szołkowski h. Szeliga (odm.) vel Sołkowski, Sułkowski, Wsołkowski, Wszołkowski, rodzina litewska w województwie wileńskim, zamieszkała w powiatach wiłkomierskim i upickim. Występują w aktach wileńskich w

środa, 24 czerwca 2015

Szomański

Szomański h. Jastrzębiec vel Bolesta-Szomański, Somański, Szumański, Szymański, rodzina mazowiecka, przeważnie drobna szlachta. Używali przydomku Bolesta. Wywodzą się ze wsi Szomanie w pow. sierpskim, parafia Jeżów. Występują w aktach mazowieckich już w 1408 r. Wymienia ich też Herbarz Paprockiego 1584 r.

wtorek, 23 czerwca 2015

Szostakowski

Szostakowski h. Łabędź vel Dunin-Szostakowski, byli na Litwie 1520, w woj. bracławskim 1632 (Nies.). Pochodzą od Szostaków herbu Łabędź.

niedziela, 21 czerwca 2015

Szpadkowski

Szpadkowski h. Szeliga, vel Szpatkowski, w dawnym woj. augustowskim. Zostali wylegitymowani ze szlachectwa w Królestwie Polskim, przed augustowską gubernialną deputacją szlachecką ok. 1840 (Szl. Król.).

Dobrski

Dobrski h. Jastrzębiec, już Paprocki nazywa ich „domem starodawnym i zacnym, z którego wychodzili mężowie wyborni”. Wzięli nazwisko od wsi Dobre w powiecie rypińskim, a już w początkach XIV wieku założyli w woj. płockim wieś Dobrsko. Piotr, pisarz ziemski radziejowski, w nagrodę zasług dostał w 1400 r. od Władysława Jagiełły część wsi Dobre, a w 1401 r. kupił wójtostwo w Bieganowie (Urus.). Jedna linia osiedliła się w Wielkopolsce i ziemi sieradzkiej.

czwartek, 18 czerwca 2015

Szukszta

Szukszta h. Pobóg (odm.), vel Szuksta, Szuksztut, rodzina żmudzka, występująca w aktach żmudzkich w 1528 r.

środa, 17 czerwca 2015

Szulczewski

Szulczewski h. Sulima, wyszli może ze wsi Szulec in. Szulecz w powiecie kaliskim, gmina Marchwacz, parafia Opatówek (SGKP). Zostali wylegitymowani ze szlachectwa w Królestwie Polskim ok. 1840. Byli właścicielami m. in. dóbr Chwaliszewo w dawnym pow. szubińskim, Boguniewo k/ Obornik, Żydowo w pow. gnieźnieńskim, Poddębice w obecnym woj. łódzkim.

wtorek, 16 czerwca 2015

Szumkowski

Szumkowski h. Iłgowski (in. Abdank odm.), rodzina podlaska, wyszła ze wsi Szumki w powiecie bielskim, w dawnej guberni grodzieńskiej, gminie Malesze (SGKP).

Szumowicz

Szumowicz h. Rawicz, rodzina litewska, osiedlona w woj. brześciańskim, gdzie notują ich Konstytucje sejmowe z 1697 r. (Con.). 

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Szumowski

Szumowski h. Lubicz, vel Szómowski, Szomowski, licznie rozrodzona rodzina mazowiecka, przeważnie drobna szlachta.

niedziela, 14 czerwca 2015

Szumski

Szumski h. Jastrzębiec, rodzina mazowiecka, gałąź Dzierzgowskich z Szumska w ziemi ciechanowskiej. Wyszli ze wsi Szumsk w dawnym powiecie przasnyskim, parafia Dzierzgowo. Wymieniają ich Herbarze Paprockiego 1584 r. i Niesieckiego. Niektórzy już na początku XV wieku porzucili gniado rodowe, przenosząc się m. in. do woj. sandomierskiego, płockiego, kaliskiego, poznańskiego, podlaskiego, na Litwę, Ruś Czerwoną i Wołyń. Mikołaj Szumski, dziedzic wsi Łączyno Stare i części w Dzierzgówku w pow. przasnyskim, żonaty z Potencjanną Tańską, w 1647 r. zapisuje żonie na ½ swych dóbr sumę posagową (AGZ Poznań).

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Szymański

Szymański h. Ślepowron, vel Szeptyc-Szymański, Szymoński, rodzina mazowiecka, używająca przydomku Szeptyc.

wtorek, 2 czerwca 2015

Szymborski

Szymborski h. Ślepowron, vel Szemborski, Szymberski, Symborski, Semborski, drobnoszlachecka rodzina podlaska, biorąca nazwisko od wsi Szymbory in. Szembory w ziemi bielskiej, obecnie w woj. podlaskim, pow. wysokomazowieckim, gminie Szepietowo, parafii Jabłoń Kościelna. Wieś tę wymieniają akta sądowe ziemi bielskiej w roku 1527 (Gloger, Ziemia bielska). W wyniku podziałów, majątek ten uległ rozdrobnieniu i z czasem zamienił się w okolicę szlachecką. Wskutek tego obniżył się również status zamieszkującej tam szlachty. Szymborskich wymieniają Herbarze Niesieckiego i Kapicy Milewskiego oraz Konstytucje sejmowe z r. 1589 (Con. f. 558). Liczni przedstawiciele tej rodziny rozproszyli się po różnych województwach dawnej Rzeczypospolitej. Zostali wylegitymowani ze szlachectwa w 1825 i 1860. Według Żernickiego była też inna rodzina Szymborskich – herbu Nałęcz.

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Szypowski

Szypowski h. Szreniawa, (in. Śreniawa) vel Szypiowski, Szypiewski, rodzina małopolska, osiedlona również w Wielkopolsce i w ziemi sieradzkiej. Pisali się „z Biały”. Wywodzą się od Bielskich z Szypowic i Białej (wieś Biała w pow. częstochowskim, gminie Lelów), których jedna