SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


wtorek, 21 lipca 2015

Szeligowski

herb Szeliga
  herb Nowina

Szeligowski h. Szeliga (in. Szeligi) vel Szeliga-Szeligowski, zapewne jednego pochodzenia z Szeliskimi z Szelig. Ród Szeligów przywędrował ze Śląska. Pisał się z Szelig (de Szeligi). Wymieniany przez Paprockiego,
miał otrzymać herb od księcia Leszka Czarnego. Niegdyś istniały dwie wsie Szeligi w Wielkopolsce, w powiecie pyzdrskim. Wieś o tej nazwie istnieje w Małopolsce, w pow. opatowskim. W XVI wieku pośród jej dziedziców znajdujemy Szeliskich (SGKP). Drobna szlachta o nazwisku Szeligowski, mieszkała we wsi Szeligi w powiecie łomżyńskim, parafia Puchały. Rodzinę Szeligowskich wymienia Paprocki 1584 r., jako osiadłą w ziemi sieradzkiej i na Mazowszu. Na Śląsku nosili podobno także nazwisko Scholiowski (Żern.). Notowani są w woj. sandomierskim 1578 r. (Źródła dziejowe XIV 195). Udowodnili pochodzenie szlacheckie w Królestwie Kongresowym w XIX wieku. Prawdopodobnie część z nich przeszła do herbu Nowina.
Genealogia
(osób: 81)

• TADEUSZ Szeligowski (1896-1963), s. Stanisława i Stanisławy Szmydzińskiej, kompozytor, profesor PWSM w Poznaniu; ur. Lwów, zm. Poznań (WSB); ż. Stanisława Harasowska (ok. 1900-po 1930); dzieci: Aleksander. 

• TEKLA Szeligowska (1839-po 1857), c. Antoniego i Józefaty Sasinowskiej; zamieszkała we wsi Szeligi w dawnym pow. łomżyńskim, parafia Puchały; ur. Szeligi (MK Puchały); m. (23 II 1857 Puchały) Ludwik Jamiołkowski (ok. 1830-po 1857).

Źródła: Bork. Sp. 445; Szl. Król.; WSB; Źródła dziejowe t.14/195; Żern. t.2/420.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz