Szumski h. Jastrzębiec, rodzina mazowiecka, gałąź Dzierzgowskich z Szumska w ziemi ciechanowskiej. Wyszli ze wsi Szumsk w dawnym powiecie przasnyskim, parafia Dzierzgowo. Wymieniają ich Herbarze Paprockiego 1584 r. i Niesieckiego. Niektórzy już na początku XV wieku porzucili gniado rodowe, przenosząc się m. in. do woj. sandomierskiego, płockiego, kaliskiego, poznańskiego, podlaskiego, na Litwę, Ruś Czerwoną i Wołyń. Mikołaj Szumski, dziedzic wsi Łączyno Stare i części w Dzierzgówku w pow. przasnyskim, żonaty z Potencjanną Tańską, w 1647 r. zapisuje żonie na ½ swych dóbr sumę posagową (AGZ Poznań).
Genealogia
(osób: 33)
• JÓZEF Konstanty Szumski (1844-1912), s. Teofila i Florentyny Sułkowskiej, ziemianin i administrator majątków ziemskich; pochodził z podupadłej rodziny szlacheckiej, uczył się w Mławie, później pisarz gminny w Słupsku, uczestnik powstania styczniowego; po powstaniu osiadł w majątku Bielice w Poznańskiem, następnie administrator majątku Russów 1889 (właściciel K. Waliszewski), właściciel resztówki w Poklękowie 1908, folwarku w Wojsławicach 1911; pierwowzór Bogumiła Niechcica z „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej; ur. Dłutowo lub Wawrowo, parafia Stare Dłutowo, obecnie w woj. warmińsko-mazurskim (Dąbr. Dz.; MK Stare Dłutowo); ż. (1884) Ludomira Gałczyńska h. Sokola (11 XI 1856-1927), c. Feliksa i Józefy Majewskiej; ur. Gawrony pod Łęczycą, wychowywała się w Piotrkowie, następnie w Kaliszu, pracowała jako nauczycielka na pensji w Warszawie; matka Marii Dąbrowskiej (pisarki), pierwowzór Barbary Niechcicowej z „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej; dzieci: z siedmiorga wychowało się pięcioro, m. in. Maria (pisarka), Helena, Jadwiga, Stanisław, Bogumił.
• KATARZYNA Szumska (ok. 1650-po 1677), c. Adama z Wojsławic i Wiktorii Nosielskiej, dziedziczka wsi Wojsławice Grzelowizna, Chlewszczyzna, Gozdowizna i Wojsławizna w woj. kaliskim 1677 (AGZ Kalisz); m. (p. 1677) Konstanty Suszczański Proskura (ok. 1640-po 1677), wojski owrucki.
Źródła: Bork. Sp. 451; Dw. Teki; Nies.; Pap.; Żern. t.2/432.
niedziela, 14 czerwca 2015
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz