SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


niedziela, 31 maja 2015

Szołowski


Szołowski h. Wczele, vel Kęblan-Szołowski, Kemblan-Sz., pisali się z Szołowa i Cieśli, wyszli z Szołowa, w powiecie kaliskim. 

wtorek, 26 maja 2015

Maczuka

Maczuka h. Rosyniec (in. Ślepowron odm.) vel Maczuk, drobna szlachta na Żmudzi. W XVIII i XIX wieku zamieszkiwali m. in. w parafii Kielmy (MK Kielmy). Byli właścicielami dóbr Stonkaje w powiecie wieszwiańskim. Zostali wylegitymowani ze szlachectwa 1799 r., przed deputacją wywodową wileńską. Zdaje się, że niektórzy zmienili później nazwisko na Maczukowski v. Maczuk-Maczukowski.
Odmiana Ślepowrona polega na tym, że podkowa w lewym ocelu przebita strzałą prawo ukośnie na dół, a w prawym lewo ukośnie w górę (Dyplom 1799 roku; Ostr.).

niedziela, 24 maja 2015

Korzenicki

Korzenicki h. Topór vel Starża-Korzenicki, Korzeniecki, pisali się „na Korzenicy”, a wywodzą się ze wsi Korzenica w powiecie sieradzkim, na której wcześniej dziedziczyli Korzeniccy Nałęcze. Stanisław i Ambroży,

niedziela, 17 maja 2015

Strupiechowski

Strupiechowski h. Jasieńczyk, rodzina mazowiecka, wyszli ze wsi Strupiechów, w dawnej ziemi liwskiej, w powiecie węgrowskim, obecnie w województwie mazowieckim, parafia Czerwonka. Wymienia ich Paprocki w swoim Herbarzu 1584 r.

czwartek, 14 maja 2015

Załuskowski

Załuskowski h. Rola vel Załuszkowski, gałąź rodziny Kaliszkowskich, pisali się „z Kaliszkowic” w powiecie kaliskim, a nazwisko wzięli od wsi Załuskowo w powiecie brzeskim kujawskim.

wtorek, 12 maja 2015

Budny

Budny h. Jastrzębiec, rodzina mazowiecka, pisali się „z Budnego”. Wyszli ze wsi Budne w dawnym powiecie różańskim.